1% na poczet opp – banalny krok do wsparcia

Od 1 stycznia 2004 r. osoby płacące podatek dochodowy od osób fizycznych są w stanie w zaświadczeniu jednorocznym pomniejszyć go o kwotę podarowaną dla instytucji pożytku społecznego, acz nie więcej niż do wielkości 1% . Jest to ogromnie niewyszukany krok do pomocy organizacjom. Kto może tego dokonywać i jakim sposobem?

obliczenia finansowe

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

Od 2007 r. przedstawiono dwie odmiany w sposobie przekazywania 1% podatku. Pierwsza polegała na tym, że rozszerzono wspólnotę podatników, którzy mogą przekazywać 1% dla opp. Kolejna zaświadczała, że podatnik nie musi samodzielnie realizować wpłaty na rachunek wyłonionej opp. W składanym zeznaniu podkreśla organizację, którą chciałby wesprzeć, podając jej nazwę i numer KRS, a 1% podatku wysyła naczelnik urzędu skarbowego. Więcej informacji: artykuł.

Pobocznie 1% podatku dla organizacji pożytku powszechnego zdoła dać podatnik: podatku dochodowego od osób fizycznych, oraz ten, kto uzyskuje dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

Masz ochotę uzupełnić własną wiedzę z tego zagadnienia? Chcemy Cię wesprzeć. Trzeba przejść na nową witrynę i tam dowiedz się więcej (adwokatjurendt.pl/) szczegółów.

Całkowity zabieg nie jest ciężki, przede wszystkim należy wyłowić organizację pożytku publicznego, dla której pożądamy darować 1% podatku. Zobacz: Czy trzeba płacić podatek od prezentów pod choinką?.

Powinna ona posiadać status opp a także nie prowadzić działalności gospodarczej polegającej na sporządzaniu dóbr tego typu jak sprzęty elektroniczne, wyroby alkoholowe, tytoniowe, paliwowe. Później należy zapełnić słuszną rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-28, PIT-36, PIT- 36L, PIT-37 lub PIT – 38. Wpisujemy nazwę organizacji pożytku społecznego, jej numer KRS i kwotę, jaką zamierzamy sprezentować na jej rzecz. Wielkość nie może wychodzić poza ramy 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego.

W dodatku podatnik może dodatkowo opublikować pomocne dane, dotyczące jego pragnień co do rozdysponowania środków z 1% dla opp (np. rzeczowy cel). Urząd Skarbowy przekaże następnie łączną kwotę, którą podatnicy przeznaczyli danej organizacji, na jej konto.

kalkulator i monety

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Wedle informacji Ministerstwa Finansów 1% dla opp na rok teraźniejszy podarowało z grubsza 6 milionów podatników. Wniosek jest z tego jeden – wiele osób w polskim kraju decyduje się pomagać. Nie jest to ciężkie, wystarczy wyłonić pasującą organizację i wypełnić PIT. Można w ten sposób wspomóc pieniężnie organizacje pomagające innym.
Więcej: link