Czasami najlepszy pracownik także musi być kontrolowany. Taką politykę prowadzą niektóre firmy. Jest legalna, ale należy robić to jawnie

Nikt chyba nie lubi być obserwowany. Większość ludzi to po prostu krępuje. Na co dzień jednakże wciąż jesteśmy pod obserwacją także sami zresztą to czynimy. Wystarczy wyjść na miasto, ludzie na siebie patrzą, z zainteresowaniem lub bez, lecz także oceniamy daną osobę po ubraniu czy zachowaniu. To normalne, także nie ma co popadać w paranoję. Problem jest wtedy, kiedy monitoring znajduje się w miejscu pracy. Sporo ludzi głośno się przeciwko temu wypowiada, ale pracodawca posiada tego typu prawo, jednak musi o tym fakcie powiadomić pracowników.

pracownicy

Autor: Mark Warner
Źródło: http://www.flickr.com
Nie może zrobić tak, iż szef sobie obserwuje swoich podwładnych, czyniąc to na różne sposoby, a jednocześnie nie powiadomi o tym pracownikowi. To jawne złamanie prawa. Jeżeli zdecyduje się zaś na monitorowanie pracowników musi ich o tym powiadomić, a ponadto musi powiedzieć, jakie metody obserwacji zastosuje, czy na przykład będzie to obraz czy dźwięk.

Jeżeli zafascynował Cię przedstawiany tekst, to odwiedź www rozliczenie pit pruszcz gdański a tam oczekują na Ciebie wiadomości godne uwagi. Zobacz je – będziesz niesamowicie zadowolony.

Taśmy z monitoringu mogą być zachowane tylko przez dany czas, nie mogą być przetrzymywane na stałe.

Nie mogą także być – co jest się rzeczą naturalną – wykorzystane w w innym celu aniżeli w momencie, gdy zajdzie tego typu potrzeba (złamania prawa, rozbój). Monitoring może być też używamy w celu doglądania poczty służbowej, o tego typu działaniach pracownicy też muszą zostać poinformowani. Mało tego, jeśli faktycznie planujemy monitoring w naszej firmie musimy jasno zdefiniować cel. Czy mamy problem z przeciekiem danych, kradzieżą czy niewystarczającą dyscypliną swoich podwładnych (dajmy na to

pracownicy

Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com

przesadnie długie przerwy). Istnieją różne przyczyny, bardziej błahe jak i bardziej poważne, lecz o wszystkich powinniśmy powiadomić nasz zespól.

Rzeczą oczywistą jest, że monitoring jest niedopuszczalny w miejscach prywatnych, mamy tu na myśli toaletę czy szatnię. Dla pracodawcy także jest istotne, aby od każdego pracownika uzyskać pisemne potwierdzenie, że wie on o zainstalowanym monitoringu.przejdź tutaj program darmowy pit 2019 program darmowy pit 2019W momencie kłopotów czy innego zamieszania brak tego typu zgody może sprawić problemy, które często rozwiązuje się na drodze sądowej. Dla dobra podwładnych i pracodawcy najlepiej więc zawierać takie umowy zawczasu, żeby później nie dochodziło do niepotrzebnych incydentów. To niezwykle ważne, nie możemy o tym zapominać, bo może nam to w przyszłości zaszkodzić.