Jak powinny się prezentować toalety ogólnodostępne? Jakiego rodzaju powinny być w nich stosowane materiały, a jakie wyposażenie?

toaleta publiczna
admin
Lipiec 31, 2018
Każdy z nas czasem musi skorzystać z toalety publicznej, niestety dość często jest to zdarzenie dość przykre. Toalety są brzydkie, śmierdzące, nieprzystosowane dla niepełnopsrawnych czy matek, brakuje w nich najbardziej istotnych elementów, typu przewijaki dziecięce. Całe szczęście to powoli się zmienia, lecz wątpliwości są tego samego rodzaju. Czyli co musi być w toalecie ogólnodostępnej, jakie rozwiązania są w stanie zapewniać najbardziej wysoki komfort oraz bezpieczeństwo?

toaleta
Autor: Brian Kelley
Źródło: http://www.flickr.com
Przy projektowaniu publicznej toalety powinno się pamiętać o wielu kwestiach, takich jak wspomniane przewijaki dziecięce, na przykład od Impeco. Ludzie niestety często nie szanują tego typu miejsc, dlatego materiały wykorzystane do urządzenia i wykończenia toalet ogólnodostępnych powinny być bardzo trwałe i odporne na różnorodne oznaki wandalizmu. Na rynku odnajdziemy wiele materiałów, spośród nich warto wybrać najbardziej właściwe do wykończenia poszczególnych miejsc. W publicznej toalecie należy dbać o bezpieczeństwo użytkowników, więc należy zminimalizować ryzyko upadku.

Skorzystajmy więc z antypoślizgowych płytek ceramicznych podłogowych. Dobre są też gres czy kamień (zobacz także blaty z kamienia Lubin) naturalny. Miejmy na uwadze, ażeby wybrany materiał wytrzymał natężenie ruchu, powinien być również łatwy w utrzymaniu czystości. Na ścianę będzie pasować duża ilość materiałów, jak kamień ( Polecana strona) naturalny, gres czy stal nierdzewna. Z pewnością należy zrezygnować z farby. Nie zapominajmy jednakowoż, iż w toaletach panuje wilgoć, więc musimy unikać materiałów które są podatne na korozję, albo takich, co dość szybko wchłaniają wilgoć. Najbardziej korzystnie jak ściany są czymś wyłożone, aby różne zachlapania nie wnikały w głąb, lecz były w stanie bez problemu spływać.

A co z sufitem? Najbardziej korzystnie zastosować tam płyty z wełny mineralnej czy panele z listwy aluminiowej. Jeżeli powyżej zlokalizowane są rurociągi, to jednak bardziej odpowiednim pomysłem będzie podwieszany sufit, który zagwarantuje bezproblemowy dostęp w razie jakiejś awarii. Być może tego rodzaju dostęp nie będzie wymagany, wtedy bardziej odpowiednie będą płyty z krzemianu wapnia, które prościej odnowić. Nie zapominajmy o wyposażeniu dodatkowym, jak kosze na śmieci. Powinny znajdować się w sąsiedztwie umywalek a także w kabinach. Konieczne są również odświeżacze powietrza oraz środki dezynfekujące. Do kobiecych toalet powinniśmy dodać kosze sanitarne i torebki higieniczne. Nie zapominajmy o stanowisku do przewijania niemowląt. To ułatwienie sprawia, iż toaleta jest bardziej komfortowa dla rodziców.

Comments are closed !