Styl vintage w domu. Sprawdź interesujące wpisy

wnętrze w stylu retro
Mówi się, że każda moda za jakiś czas powraca. Tak naprawdę, gdy pooglądamy projekty na przestrzeni kilkunastu lat, potwierdzi się ta teza. Dotyczy to nie tylko ubrań, lecz również w aranżacji mieszkań. Obecnie renesans przeżywa styl retro.

Do czego pasuje retro? Czy retro sprawdza się wszędzie?

ciekawe wnętrze vintage
Autor: Joseph Bremson
Źródło: http://www.flickr.com

Tego rodzaju stylizacje sprawdzają się idealnie w mieszkaniach w kamienicach. Wspaniałe wypolerowane na błysk podłogi z drewna, jasne ściany, wzorzyste tapety – to pewna baza. Trzeba zapamiętać, aby przy aranżowaniu mieszkania w takim stylu zachować równowagę, by nie wyszła z tego kiczowata karykatura. Wszelkiego rodzaju meble vintage są same w sobie mocno ozdobne, więc nie możemy przesadzić z bibelotami i wzorami na ścianach. To nie oznacza, że musimy z nich zrezygnować.

Istotna jest równowaga. Duże lustro w bogato zdobionej ramie będzie wspaniale wyeksponowane na jasnej, gładkiej ścianie, lecz jeżeli powiesimy je na bardzo wzorzystej tapecie otrzymamy efekt przeładowania. To samo tyczy się na przykład kanapy. Jeżeli ma wzorzyste obicie nie ma potrzeby zarzucania jej dodatkowo poduszeczkami. Wystarczy jedna, dwie w intensywnym odcieniu.

Nie tylko wygląd

Naturalnie ważna jest też funkcjonalność. Przecież pokoje, które urządzamy to nie muzeum ale nasz dom. Dlatego poza urodą mebli zwróćmy uwagę na ich użyteczność. Być może ogromnie podobają się nam kuchenne meble z mnóstwem maleńkich szufladek, ale zanim taką zamówimy pomyślmy, czy zda egzamin w codziennym użytkowaniu.

Pozwólmy sobie także na odrobinę szaleństwa. Nie bójmy się mocnych barw. W łazience, przy białych meblach fantastycznie będzie wyglądała ciemna ściana. Do sypialni możemy kupić wielkie zdobione łoże – jeżeli tylko mamy na nie przestrzeń. Jeżeli zachowamy umiar, wnętrze będzie wyglądało doskonale.

Musimy mieć na uwadze to, że retro meble nie pasują do każdego rodzaju wnętrza (zobacz nowoczesne dodatki i akcesoria). Jeśli mamy mieszkanie w nowoczesnym bloku – lepszym rozwiązaniem będą retro dodatki zamiast całego mieszkania zaaranżowanego w tym stylu. Zazwyczaj w takiego typu mieszkaniach nawet rozkład pomieszczeń nie pozwala na całkowite pójście w ten styl.

Jeśli opisywany materiał jest dla Ciebie ciekawy, nie czekaj i przeczytaj szczegóły tutaj lampa do pokoju dziecięcego – przeczytasz jeszcze bardziej szczegółowe dane.

Jeżeli samodzielnie nie umiemy sobie dać rady z wymyśleniem wnętrza naszego mieszkania zwróćmy się do specjalisty w tej dziedzinie. Kiedy wyszukamy dobrego dekoratora to na pewno weźmie pod uwagę nasze pomysły, a przy tym urządzi mieszkanie z klasą i smakiem.

Comments are closed !