Suma uwzględniona na umowie o pracę bardzo często bywa dla zatrudnionego myląca.

Uzyskując każdego miesiąca pensję trzeba się liczyć z tym, iż tylko część należnych nam pieniędzy trafi do naszych kieszeni. Jest to wynagrodzenie netto, jakie dostajemy w dniu wypłaty, czyli realnie zarobione przez nas pieniądze. W umowie o zatrudnienie widnieje jednak wynagrodzenie brutto, które najczęściej jest znacznie większe niż opisane wcześniej wynagrodzenie netto.

Wynagrodzenie brutto obejmuje bowiem wszystkie obowiązkowe składki, które powinny być opłacone przez przedsiębiorcę z naszego wynagrodzenia, w tym np. składki na ubezpieczenie społeczne. Należy zatem dowiedzieć się, jak obliczyć wynagrodzenie brutto.

Suma znajdująca się na umowie o pracę bardzo często okazuje się dla pracowników myląca. Nasze wynagrodzenie w rzeczywistości będzie zdecydowanie mniejsze. Trzeba jednak pamiętać, iż odprowadzając comiesięczne składki, możemy liczyć m.in. na darmową opiekę medyczną, co również stanowi swoistego rodzaju profit. Ogólnie rzecz podsumowując, pensja (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-kompensata-wzajemnych-zobowiazan-w-stosunkach-handlowych) brutto to suma z wszelkimi składkami, netto natomiast określa środki, które otrzymujemy bezpośrednio „na rękę”.

Kilka monet

Autor: brett jordan
Źródło: http://www.flickr.com

Warto wiedzieć zatem, z czego szczegółowo wynika różnica między netto i brutto oraz co się dzieje z naszym pozostałym wynagrodzeniem. Powinniśmy także uzyskać niezbędną wiedzę dotyczącą naszych pensji, m.in. czym jest rozliczenie straty podatkowej.Należy wiedzieć także, że składki nie są w całości opłacane przez pracownika, ponieważ jedna część opłat wynika z jego wynagrodzenia, natomiast druga część płacona jest przez pracodawcę. Dodatkowo w bardzo wielu sytuacjach zatrudniony może liczyć na wszelkiego typu dodatki do wynagrodzenia. Dodatkowe pieniądze należą się m.in. za nadgodziny, które czasem spędzamy w pracy.

Bez obawy – zobacz link na stronie (http://mojekonferencje.pl/), który prowadzi do podobnej strony. Przeczytasz na niej zwracające uwagę wpisy w odniesieniu do rozpatrywanego tutaj zagadnienia.

Wielu pracowników może liczyć także na różnego typu prowizje, które najczęściej uzależnione są od wielkości pozyskanego obrotu przez daną osobę.

.

Rzecz jasna niezwykle dużo ludzi z naturalnych względów narzeka na obowiązek comiesięcznego odprowadzenia składek. Powinniśmy pamiętać jednak także o tym, że część tych środków ma za zadanie zapewnienie nam m.in. możliwości bezpłatnego leczenia się. Poza tym cześć tej kwoty idzie na poczet świadczeń emerytalnych.