Transportowanie produktów z Chin. O jakich rzeczach trzeba pamiętać?

transport morski
Handel jest zajęciem, jakie jest niemal tak stare jak sama ludzkość. Z początku była to raczej transakcja bardziej na zasadzie wymiany danych rzeczy. Jedna strona miała coś czego potrzebowała druga i odwrotnie. Handel zawsze niewątpliwie wiązał się z konkurencyjnością, natomiast tym bardziej dziś ta konkurencja jest wielka. Coraz ciężej przebić się ze swoim pomysłem na biznes, ponieważ rynek jest dosyć mocno przesycony wszelkimi towarami oraz usługami. Z tego powodu musimy się w jakiś sposób odznaczać oraz być atrakcyjniejszą firmą dla klienta niż konkurencja. Ogromną zaletą dla potencjalnych klientów jest niższa cena. Z tego też powodu coraz więcej firm decyduje się na import z Chin. Jak wygląda taka współpraca i jakie formalności trzeba załatwić?

towar
Autor: Aaron Muszalski
Źródło: http://www.flickr.com
Powinniśmy być czujni już na etapie negocjowania z dostawcą z Chin oraz dobrze określić wszystkie szczegóły, włącznie z potrzebną dokumentacją. Trzeba mieć na uwadze to, iż musimy dostarczyć całość dokumentacji w oryginałach jeszcze zanim nasz towar (polecamy poznaj więcej) zostanie dostarczony do granicy z Polską. Jednak by otrzymać całość dokumentacji od strony chińskiej trzeba zapłacić całość za towar. Z tego powodu musimy zdobyć całość gotówki. Nawet jeżeli chcemy rozbić płatność na raty, to opłacenie całości i tak musi nastąpić w dość krótkim czasie. Jeśli w grę wchodzi spedycja kolejowa, taki transport zajmuje około dwóch tygodni. Dlatego nie mamy aż tak dużo czasu na zrobienie opłat oraz otrzymanie dokumentacji, dlatego też całość powinna być zrobiona dość sprawnie.

dokumenty przewozowe
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Do załatwienia wszystkiego potrzebujemy konkretnych dokumentów. Istotne aby były one po angielsku. Musimy załatwić list przewozowy, fakturę na towar. Tutaj istotne jest żeby faktura zawierała ważne informacje takie jak, nazwę zakupionych rzeczy, ilość sztuk, cenę za pojedyncze sztuki towaru, wartość całości, sposób dostawy, informację dotyczącą tego skąd jest towar, jak również jego wagę netto i brutto. Prócz tego przyda się też dodatkowy dokument, a mianowicie świadectwo pochodzenia (np. import – pozostałe informację dostępne będą tu – z chin). Trzeba bowiem wiedzieć, że niektóre towary dzięki takim informacją mogą mieć obniżone opłaty celne. Jak jednak nie jesteśmy pewni co do wszystkich wytycznych warto skontaktować się z agencją celną. W ten sposób nie będzie nam groziło narażenie się niepotrzebne koszty wynikające z opóźnień. Takie opóźnienia są związane bowiem z dodatkowymi kosztami za magazynowanie towarów, które musimy w jakimś miejscu ulokować oczekując na odpowiednie dokumenty.

Comments are closed !