Własna firma i wszystko, co z nią powiązane. Ważne sprawy księgowe.

Duża liczba osób, nim zdecyduje się założyć własną działalność, rozważa zatrudnienie księgowej lub samodzielne rozliczanie rachunkowości firmy. Zarówno jedna, jak i druga opcja ma swoje plusy i minusy. Jednak istotną kwestią, o jakiej powinno się pamiętać decydując się na jedno z dwóch rozwiązań, są aspekty formalne.

Trzeba

materiały biurowe

Autor: Denise Krebs
Źródło: http://www.flickr.com

pamiętać o tym, iż powierzenie prowadzenia naszej księgowości zewnętrznemu biuru rachunkowemu nie zwalnia nas z poniesienia odpowiedzialności prawnej. Jeśli ktoś zrobi błąd w naszych rozliczeniach, to konsekwencje spadną na nas, lecz biura księgowe ( przypadku gdy szukasz biura księgowego w Warszawie, rzuć okiem na podmioty z okolic mokotów) zwykle współpracują z prawnikami i firmami ubezpieczeniowymi. Druga kwestia – biuro, które ma doświadczonych i sensownie myślący personel i przemyślany system kontrolowania własnej pracy, ograniczy możliwość popełnienia pomyłki do minimum i nie zrobi błędu w podstawowych zadaniach, np. jak wypełnić fakturę VAT, a przedsiębiorcy może się to zdarzyć. Dodatkowe opracowanie: jak wypełnić fakturę VAT. Gdy posiadamy obszerną wiedzę z zakresu księgowości, kwestie tego typu jak zawieszenie firmy nie powinny być dla nas problemem, ale jeżeli pomimo posiadania firmy od dłuższego czasu ciągle nie wiemy, jak wypełnić fakturę VAT, powinniśmy powierzyć wszystkie sprawy związane z księgowością doświadczonej księgowej. Jeśli mowa o kosztach, bardzo często zależne są one od kilku czynników, np. od ilości faktur oddawanych w miesiącu, liczby tworzonych dokumentów i tak dalej, lecz na pewno będą niższe niż składki ZUS przedsiębiorcy (więcej: Media IT).

artykuły biurowe

Autor: Travis Wise
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli mamy dużą firmę, jaka się rozrasta, rozważmy zatrudnienie księgowego we własnej siedzibie. Koszty mogą być podobne, lecz będzie znacznie lepszy przekaz informacji i oszczędność czasu. Osoba pracująca na miejscu ma nieprzerwany dostęp do dokumentów i danych, jakie dla firmy mogą być poufne. Umowa o pracę może być kolejnym gwarantem zachowania tajemnicy handlowej firmy. Dobrze jest zabezpieczyć się w tego typu umowie również zapisem o konkurencji, by nikt nie wyniósł naszych danych oraz rozważyć, jak postąpimy z pracownikiem piastującym to stanowisko, jeżeli przydarzy nam się zawieszenie firmy. Ciekawa strona: Media IT.

Opłacanie w terminie składki ZUS przedsiębiorcy czy rady księgowe to coś, o co biuro rachunkowe zadba, lecz dobrze jest także na bieżąco pogłębiać swoją wiedzę z zakresu rachunkowości. Księgowa w dużej firmie to dużo większy komfort.

Comments are closed !