Własne mieszkanie – z „drugiej ręki” czy od dewelopera?

Decydując się na rozpoczęcie poszukiwań własnego mieszkania, stajemy przed koniecznością dokonania wyboru między nowym mieszkaniem, które oferuje deweloper a mieszkaniem z tzw. rynku wtórnego. Pomimo ogólnie obowiązującej opinii, według której „nowe jest lepsze”, decyzja nie jest wcale łatwa i wymaga głębszego przemyślenia oraz analizy własnych oczekiwań i możliwości.

W niniejszym poradniku, postaramy się opisać wszystkim zainteresowanym nabyciem mieszkania, najważniejsze z przesłanek, warunkujących wybór: rynek pierwotny a może wtórny.

Lokalizacja mieszkania

Lokalizacja jest niewątpliwie istotnym aspektem, na który zwracają uwagę osoby poszukujące mieszkania. Jest to element, w bardzo dużym zakresie warunkujący atrakcyjność oraz cenę danej nieruchomości (). Budynki mieszkaniowe, budowane przez deweloperów są często umieszczone na przedmieściach, co jest spowodowane dostępnością gruntów pod zabudowę oraz ich mniejszą ceną. Plusem wspomnianej lokalizacji jest bardziej spokojne otoczenie i mniejsze natężenie ruchu, wadą – konieczność dojazdu np. do pracy. Osobom zainteresowanym mieszkaniem bliżej centrum pozostaje szukanie wyjątków od wspomnianej reguły lub kupno mieszkania z „drugiej ręki”. W takim przypadku muszą jednak brać pod uwagę wyższą kwotę, jaką będą musieli zapłacić za własne eM.

Etap ukończenia inwestycji

Płyty ogniochronne firmy Knauf

Autor: Knauf Sp. z o.o.
Źródło: Knauf Sp. z o.o.

Bardzo często decyzja o nabyciu lokalu mieszkalnego od dewelopera podejmowana jest wyłącznie na podstawie analizy przygotowanych wizualizacji realizowanej inwestycji. Taki stan rzeczy sprawia, że osoby chcące kupić mieszkanie muszą zdecydować się na kupno „kota w worku”, a o rzeczywistych atutach i wadach lokalu dowiadują się dopiero po odbiorze kluczy.
W tej kwestii dużą przewagę mają mieszkania z ”drugiej ręki”. Potencjalny kupiec może z łatwością obejrzeć mieszkanie, co na pewno da możliwość przekonać się, czy mieszkanie spełnia jego oczekiwania i czy jest warte ceny jaką przyjdzie za nie zapłacić.

Otoczenie nieruchomości

Otoczenie i infrastruktura zlokalizowana w otoczeniu nieruchomości w dużym stopniu oddziałuje na komfort życia jego mieszkańców. Decydując się na nabycie mieszkania(zobacz sufit podświetlany) Wrocław z rynku wtórnego mamy sposobność do całościowej oceny jego otoczenia.

Jeśli ten tekst jest dla Ciebie warty zainteresowania, to kliknij tutaj! Zaprezentowane tam treści także Cię zainteresują – to niezwykle użyteczne informacje (https://phurem-bud.pl/prace-ziemne/)!

czas jaki minął od oddania nieruchomości umożliwił inwestorowi wykończenie otaczających je skwerów czy placów zabaw oraz umożliwił rozwój lokalnej infrastruktury. Trochę gorzej sprawa wygląda w w odniesieniu do inwestycji deweloperów, w przypadku, których stopień rozwoju infrastruktury w znacznym stopniu zależy od stopnia zaawansowania inwestycji.

Dostosowanie lokalu


Wyświetl większą mapę

Możliwość przystosowania lokalu do własnych oczekiwań jest istotną cechą mającą wpływ na jego atrakcyjność. W tym aspekcie dużą przewagę mają nieruchomości z rynku pierwotnego. Firmy deweloperskie często oprócz lokali w stanie deweloperskim oraz wykończonych „pod klucz” proponują również opcję przeprojektowania mieszkania według życzeń nabywcy, co pozwala kupującemu na dostosowanie mieszkania do indywidualnych potrzeb już w czasie jego budowy. To rozwiązanie pozwala na uniknięcie uciążliwego remontu oraz związanych z nim kosztów.Takich możliwości nie mają osoby, które podjęły decyzję o kupnie mieszkania na rynku wtórnym. Ponadto remont mającyna celu np. zmianę układu pomieszczeń, ze względu na zastosowaną przy budowie nieruchomości technologię, może być trudny do przeprowadzenia lub nawet niewykonalny. Jest to spory minus mieszkań z „drugiej ręki”.

Koszty realizacji transakcji

W sytuacji, gdy sprzedającym mieszkanie jest firma deweloperska, nabywca musi wnieść opłatę notarialną oraz ponieść koszty sądowe powiązane z przeniesieniem własności. Ponadto, jeżeli kupuje lokal w stanie deweloperskim, powinien wziąć pod uwagę koszty wykończenia mieszkania. Nabywając mieszkanie z rynku wtórnego oprócz kosztów sądowych i notarialnych, kupujący musi zapłacić podatek od czynności cywilno – prawnych, wynoszący 2 % wartości nieruchomości. W sytuacji, gdy korzystał z usług biura nieruchomości, musi również zapłacić opłatę prowizyjną, która w zależności od wielkości miasta kształtuje się w przedziale 1,5 – 3% wartości nieruchomości.

Jak widać, aby dokonać trafnego wyboru pomiędzy nieruchomością z rynku pierwotnego a wtórnego, trzeba dobrze zidentyfikować swoje wymagania oraz dogłębnie przeanalizować wiele ważnych elementów, mających wpływ na atrakcyjność nieruchomości.