Zwolnienie pracownika – w jaki sposób zrobić to umiejętnie a także łagodnie?

Zwolnienie pracownika dla wszelkiego chlebodawcy jest czymś trudnym. To przykra, nieraz nadzwyczaj przytłaczająca wiadomość dla pracownika, w związku z tym potrzebnie powinnyśmy umieć przekazać ją umiejętnie i delikatnie. W takiej sytuacji wypada zachować się dobrze i stosownie, bowiem przekazujemy komuś niemiłą wiadomość. Pracodawcy jednakże muszą liczyć się z taką ewentualnością.

Posiadając swoją firmę, powinniśmy być przygotowani na rozliczne rzeczy, wskutek tego nasza wiedza powinna być na najwyższym poziomie. Tak samo jak musimy płacić składki na ubezpieczenie społeczne (dalsza część), tak samo winniśmy wiedzieć jak zwolnić pracownika – czytaj więcej tutaj.

Powitanie mężczyzn

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim powinnyśmy zachować się uprzejmie. Nawet jeżeli powodem zwolnienia jest zawinienie pracownika, jego nieuczciwość albo lenistwo – nie zdołamy zachować się wobec takiej osoby niestosownie lub wulgarnie. Rozmowa dotycząca zwolnienia pracownika powinna też odbywać się prywatnie oraz bez świadków. Bezsprzecznie złe będzie zwolnienie pracownika (https://workservice.pl/poradniki/6-wskazowek-jak-zrobic-dobre-wrazenie-na-rozmowie-rekrutacyjnej/) przy świadkach. Taka rozmowa winna być przeprowadzona w gabinecie, z dala od wścibskich oczu. Jeżeli planujemy zwolnić pracownika, to w stosownym geście będzie powiadomienie go o tym uprzednio. Wiadomość, że „jutro może Pan nie przychodzić do pracy, albowiem jest Pan zwolniony” bezsprzecznie nie będzie właściwa.

Zaciekawiły Cię ekstra informacje (http://inito.pl/sprzedaz-na-amazon-a-podatek-vat/) podane w tym artykule? Niezwykle miło zatem będzie nam dzielić się z Tobą kolejnymi notkami. Czekamy na recenzję!

Jeśli z wyprzedzeniem zawiadomimy pracownika, że przewidujemy jego zwolnienie, wtenczas będzie on miał czas, by się z tym oswoić bądź odnaleźć sobie inną pracę. Jeśli przyczyną zwolnienia ma być przykładowo niewywiązywanie się z poleconych obowiązków, to oddany pracownikowi czas, może być motywatorem do ulepszenia swojej pracy i usprawnienia swoich rezultatów. Możliwe, iż zacznie on lepiej przykładać się do pracy, a my zdecydujemy się jednak na zatrzymanie go w firmie. Naturalnie takiej sytuacji nie można prowokować umyślnie, straszenie pracownika zwolnieniem czy zawiadomienie go o zwolnieniu (w sytuacji, gdy nie zamierzamy tego uczynić) w celu zwiększenia jego motywacji jest nieodpowiednie oraz nieetyczne.

Prowadzenie firmy musi przygotować nas na rozmaite pojawiające się sytuacje. Warto wiedzieć nie wyłącznie jakim sposobem wypada zwolnić pracownika, ale także czym jest przedawnienie zobowiązania podatkowego i jak poradzić sobie z tą sytuacją – czytaj więcej tutaj.

Comments are closed !